Rola aktywności fizycznej u dzieci i sposoby na zachęcenie pociech do ruchu

Regularny ruch odgrywa ogromną rolę w zdrowiu pociech i ich prawidłowym rozwoju psychicznym oraz fizycznym. Ćwiczenia poprawiają kondycję i wydolność organizmu, wpływają na samopoczucie, a także wzmacniają odporność oraz umożliwiają rozwój umiejętności społecznych. Warto zachęcać pociechę do ruchu, lecz jak to skutecznie zrobić?

Jak aktywność fizyczna wpływa na organizm dziecka?

Aktywność fizyczna jest obowiązkowym elementem kompleksowego i zdrowego rozwoju pociech. To nie tylko podstawa zdrowia fizycznego, ale również prawidłowego rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

 • Regularna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, kości oraz poprawia ogólną kondycję organizmu. Ruch wspiera również prawidłowy wzrost układu kostnego i mięśniowego oraz funkcjonowanie stawów.
 • Aktywność wspomaga m.in. rozwój koordynacji ruchowej, zmysł równowagi i zręczność.
 • Ruch ma wpływ także na zdrowie psychiczne dziecka. Aktywność fizyczna redukuje stres, poprawia nastrój i wspiera zdrowy rozwój emocjonalny pociechy.
 • Sporty zespołowe i zabawy w grupie uczą dzieci współpracy oraz komunikacji, a także wpływają na wzrost pewności siebie.
 • Dzieci, które regularnie ćwiczą lub mają zapewniony ruch, często odznaczają się lepszą koncentracją i umiejętnościami poznawczymi, co przekłada się na ich wyniki w nauce.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Zachęcanie młodszych dzieci do ruchu i ćwiczeń fizycznych może wymagać kreatywności oraz zaangażowania rodziców i opiekunów. Kilka sposobów, które warto wykorzystać, to:

 • zamiana treningu w zabawę – pociechy uwielbiają zabawę, dlatego wszelkie aktywności i gry, jak gonitwy, skakanie na skakance lub na gumie albo zabawy z piłką, mogą być świetnym sposobem na zwiększenie ich aktywności fizycznej;
 • rodzinne aktywności – aktywne spędzanie wspólnego czasu, np. rowerowe wycieczki, wędrówki czy pływanie, to doskonały sposób na zacieśnienie więzi rodzinnych i jednocześnie promowanie aktywności fizycznej. Ponadto, dzieci dzięki temu widzą, że sport sprawia dorosłym przyjemność i chcą naśladować zachowania rodziców;
 • zabawy i aktywności grupowe – warto zapisać pociechę na zajęcia sportowe, np. taniec, pływanie czy karate. Uczestnictwo w spotkaniach pomoże dziecku rozwijać umiejętności społeczne oraz zainteresowania. Najlepiej jest wybrać taki rodzaj zajęć, który sprawi maluchowi radość;
 • zabawy na świeżym powietrzu – spędzanie czasu na placach zabaw, w parkach czy na spacerach przypadnie do gustu szczególnie młodszym pociechom;
 • zabawy z rówieśnikami – warto uczyć dzieci gier i zabaw, które łączą przyjemność z aktywnością oraz angażują rówieśników do współpracy, jak np. zabawa w chowanego, berka czy skakanie na dużej skakance.

Zachęcanie dziecka do ruchu – o czym pamiętać?

Warto wiedzieć, co można, a czego lepiej nie robić podczas angażowania dzieci do aktywności fizycznych:

 • złym pomysłem będzie zmuszanie dziecka do ruchu, np. przez szantaż emocjonalny. O wiele lepiej sprawdzi się motywowanie pociechy bez wywierania presji;
 • rodzice i opiekunowie powinni pomagać pociesze w poszukiwaniu pasji – mogą to być niekonwencjonalne aktywności lub ulubione dziedziny sportu, zajęcia fitness, joga czy wspinaczka górska;
 • mówienie dziecku, że ruch to zdrowie, gdy samemu siedzi się cały dzień na kanapie, to kiepska zachęta do aktywności. Dobrze jest świecić przykładem i uprawiać sporty z pociechą, np. udać się na wspólne bieganie, pływanie lub jazdę na rowerze;
 • warto wykorzystać aplikacje mobilne związane ze sportem albo gry wideo zachęcające np. do tańca czy gry w tenisa. Dla dzieci i nastolatków okaże się to atrakcyjna forma ruchu oraz zabawy.

Porady dla rodziców na portalu Rodzic Pyta

Więcej wskazówek na temat odpowiedniego podejścia do dzieci przeczytasz na stronie Rodzic Pyta. Portal poświęcony jest m.in. wychowywaniu pociech, dbaniu o ich zdrowie fizyczne oraz dobre samopoczucie. Opiekunowie oraz rodzice maluchów i nastolatków z pewnością znajdą na stronie rozwiązania wielu problemów, a także dowiedzą się, jak najlepiej współpracować z dzieckiem.

Podsumowanie

Systematyczna aktywność fizyczna zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój, poprawia ich zdolności umysłowe oraz pewność siebie. Rodzice powinni wspierać maluchy w codziennych ćwiczeniach i podejmowaniu ruchu, np. poprzez zapisanie pociechy na sportowe zajęcia. Zachęcanie m.in. do treningów poprzez zabawę, rozwijania pasji sportowych oraz podejmowanie wspólnych, rodzinnych aktywności przyniesie najlepsze efekty i nauczy dzieci zdrowych nawyków.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Idealne podarunki na pierwsze urodziny dziewczynki – oto co kupić, aby zauroczyć maluch i rodziców!

Idealne podarunki na pierwsze urodziny dziewczynki – oto co kupić, aby zauroczyć maluch i rodziców!

Pierwsze urodziny maluszka to wyjątkowe święto zarówno dla dziewczynki, jak i

You May Also Like