W świecie pełnym bodźców warto brać pod uwagę rozwój sensoryczny dziecka. Odpowiednie stymulowanie zmysłów przyczynia się do szybszego rozwoju umiejętności i lepszego poznawania otaczającego świata. Tablice sensoryczne to idealne narzędzie wspomagające ten proces. Czym są tablice sensoryczne? Jak je wykorzystać w praktyce? Od jakiego wieku można je stosować? Praktyczny przewodnik po korzystaniu z tablic sensorycznych dla różnych grup wiekowych odpowie na te pytania.
Czym są tablice sensoryczne?
Tablice sensoryczne to interaktywne narzędzia stymulacyjne, które mają na celu rozwijać kompetencje sensoryczne dzieci. W praktyce są to płyty czy panele, na których znajdują się różne elementy, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, paski na rzep czy kółka do przesuwania.
Dzięki takiemu zestawowi dziecko może trenować różne umiejętności za pomocą swoich zmysłów wzroku, dotyku i słuchu. Tablice sensoryczne próbują zaspokoić naturalną ciekawość dziecka do badania, manipulowania i eksperymentowania, dzięki czemu świetnie wpisują się w proces nauki poprzez zabawę.
Tablica sensoryczna od jakiego wieku?
Z oczywistych względów, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, tablica sensoryczna od jakiego wieku może być stosowana. Wszystko zależy od potrzeb indywidualnych dziecka, jego tempa rozwoju oraz zainteresowań. Tablice sensoryczne są stworzone z myślą o dzieciach w różnym wieku – konstrukcje proste mogą być używane przez maluchy, które dopiero zaczynają eksplorować świat, natomiast bardziej zaawansowane modele są polecane dla dzieci starszych.
Jako ogólne wytyczne, możemy się jednak posłużyć wstępnym podziałem na niemowlęta, przedszkolaki oraz dzieci w wieku szkolnym.
Tablice sensoryczne dla niemowląt
Dla dzieci w wieku niemowlęcym, czyli od 6 miesiąca życia do około 18 miesiąca, możemy zastosować tablice sensoryczne z najprostszymi interakcjami, takimi jak drewniane koraliki do przesuwania czy guziki. Ważne jest, aby w tym przypadku tablica spełniała wszelkie normy bezpieczeństwa oraz była dostosowana do małych rączek.
Tablice sensoryczne dla przedszkolaków
Dla dzieci w wieku przedszkolnym, między 2 a 5 lat, możemy wprowadzić tablice z nieco większym stopniem trudności. Wówczas dzieci mogą ćwiczyć swoje zdolności motoryczne na elementach takich jak zamki błyskawiczne, gumki elastyczne czy różnego rodzaju tkanin.
Tablice sensoryczne dla dzieci w wieku szkolnym
Natomiast dla dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat), możemy zdecydować się na bardziej zaawansowane tablice sensoryczne. W takim przypadku warto rozważyć panele z elementami, które pobudzają różne zmysły, np. obiekty emitujące dźwięk, elementy o różnych fakturach czy obiekty umożliwiające tworzenie prostych układów mechanicznych czy elektronicznych.
Jak wykorzystać tablicę sensoryczną?
Tablice sensoryczne mogą być wykorzystywane zarówno podczas zabawy w domu, w placówkach edukacyjnych, jak i w specjalistycznych gabinetach terapii sensorycznej. Kluczową rolą rodziców i nauczycieli jest zaangażowanie się w zabawę z dzieckiem, a następnie obserwowanie jego postępów oraz dostosowywanie panujących bodźców. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne – jedne są bardziej zaintrygowane ruchem i dźwiękiem, inne zaś zakochają się w elementach dotykowych.
Wiek, kiedy wprowadzić tablice sensoryczne
Tablice sensoryczne to wspaniałe narzędzie wspomagające rozwój dzieci, stymulujące ich zmysły wzroku, dotyku i słuchu. Ważne jest jednak, aby dostosować je do możliwości każdego dziecka w zależności od jego wieku. Niemowlęta, poczynając od 6. miesiąca życia, mogą czerpać korzyści z prostych tablic, przedszkolaki (2-5 lat) z tych nieco bardziej zaawansowanych, a dzieci w wieku szkolnym (6-12 lat) ze skomplikowanych konstrukcji. Dbając o bezpieczeństwo, angażując się w zabawę oraz obserwując postępy, stwarzamy dziecku możliwości rozwoju poprzez zabawę, które może pozyskać dzięki tablicom sensorycznym.